Otevřená a všem dostupná databáze povolání spravovaná
Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR

Švadlenky: Je nás čím dál tím méně

úterý 19. prosince 2017

Karvinsko - Restaurace na každém rohu, ale krejčího či švadlenu aby člověk pohledal. Není divu. Jen na Karvinsku totiž připadá na jedno krejčovství zhruba 100 restaurací a samotní krejčí i švadleny patří mezi jedny z nejvzácnějších profesí....

Karvinsko - Restaurace na každém rohu, ale krejčího či švadlenu aby člověk pohledal. Není divu. Jen na Karvinsku totiž připadá na jedno krejčovství zhruba 100 restaurací a samotní krejčí i švadleny patří mezi jedny z nejvzácnějších profesí.

Třeba v Havířově či v Českém Těšíně chybí tato služba úplně a v ostatních městech ji vykonávají povětšinou starší ročníky, které za sebe jen těžko hledají náhradu.

"Volná místa jsou dlouhodobě především v oboru šiček. Obecně platí, že o tuto pozici není ze strany uchazečů o zaměstnání zájem i z důvodu nižšího mzdového ohodnocení. Část uchazeček, které dříve v oboru pracovaly či jsou v oboru vyučeny, navíc již ze zdravotních důvodů zaměstnání vykonávat nemohou," říká ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Karviné Dalibor Závacký.

"Švadlenky nejsou a nebudou. Už při shánění zaměstnanců jsem měla problém někoho najít. Obor se přestal vyučovat a tak, až my umřeme, už nebude nikdo, kdo by řemeslo dělal," dodává pak majitelka bohumínského krejčovství Květa Schneiderová, která se řemeslu věnuje 30 let. Podle ní je o krejčovské služby stále zájem, důležitá je však šikovnost samotné švadleny.

Lidem pomáhají se záplatami

To dokazuje i karvinský svatební salon Maanba, kde před časem zahájili také úpravu oděvů. "Je to služba, kterou místní obyvatelé vítají, protože švadlenky v okolí nejsou. Přicházejí k nám i s takovými požadavky, jako jsou běžné záplaty," vysvětluje zdejší vedoucí Karin Jurkovská.

I z toho důvodu se na různých místech okresu začaly objevovat nejrůznější kurzy šití, které se většinou zaměřují právě na úpravy a opravy oblečení. Samotné obory krejčí, švadlena a šička však ze škol v okrese postupně vymizely.

"Obor krejčí jsme na naší škole v minulosti vyučovali.

S postupující demografickou krizí však uchazeči ztratili zájem a došlo k utlumení a likvidaci dílen. Stejný osud postihl tento obor a podobné řemesla na téměř všech školách v republice, ale třeba i na Slovensku a v Polsku. I vyhlášená oděvní průmyslová škola v Trenčíně, městě módy, je dnes už umělecká a oděvnictví zde přežívá jen okrajově," vysvětluje například ředitel Střední školy v Prostřední Suché Petr Szymeczek.

Zdroj: Noviny Region Havířovsko, Pavla Krůčková