Otevřená a všem dostupná databáze povolání spravovaná
Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR

Šoférem snadno a rychle

úterý 31. října 2017

Dávno pryč jsou doby, kdy muži po odkroucení dvouleté vojny získali prakticky zadarmo řidičák na náklaďák....

Dávno pryč jsou doby, kdy muži po odkroucení dvouleté vojny získali prakticky zadarmo řidičák na náklaďák.

I proto dnes chybí na trhu práce dostatek profesionálních řidičů. Kdo chce dnes řídit kamion, vyjde ho řidičské oprávnění i s profesním průkazem na několik desítek tisíc korun. Problém s chybějícími řidiči, které shání většina nákladních a autobusových dopravců, pomáhá řešit rekvalifikace stávajících uchazečů o práci.

"Před dvěma lety jsme rekvalifikaci na řidičská oprávnění dělali velmi výjimečně. Dnes je děláme jak na běžícím pásu, protože víme, že poptávka po řidičích je na trhu práce značná. Do důchodu totiž odchází silná generace řidičů," řekl k využívanému nástroji aktivní politiky zaměstnanosti ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Úřady práce přispívají i částkou padesát tisíc korun

Ideální variantou je zvolená rekvalifikace. Tu si zájemce najde sám u akreditované organizace. Když mu ji úřad práce odsouhlasí, úspěšně ji absolvuje, dá mu na ni peníze. Na každého má vyčleněno až padesát tisíc korun.

"Pokud zvolenou rekvalifikaci uchazeč z nějakých důvodů neukončí, my mu ji neproplatíme a nezbude mu nic jiného, než si ji zaplatit sám," popsal šéf úřadu práce riziko, které skýtá zvolená rekvalifikace.

Další podmínkou rekvalifikace na řidiče je například psychologické vyšetření, které je podkladem k posudku o zdravotní způsobilosti.

Rekvalifikační kurz na řidičské oprávnění trvá tři měsíce, stojí 50 tisíc korun a uchazeči o práci po něm získají profesní průkaz.

"Poptávka je od všech dopravců obrovská, ať po řidičích autobusů, tak řidičů nákladních dopravy. Proto děláme řidičské rekvalifikace bez toho, že by zájemci měli příslib budoucího zaměstnání. Zájem ze strany uchazečů by mohl být i větší. Jiná je situace, pokud někdo chce rekvalifikaci na stříhání psa, v tomto případě příslib zaměstnání potřebuje," dodal Klimpl.

Rekvalifikace pomáhá těm uchazečům o práci, kteří z nějakých důvodů nemůžou najít své pracovní uplatnění. Úřady práce nabízejí mimo jiné rekvalifikační kurzy základů výpočetní techniky, kurzy pro svářeče, vazače, nebo průkazy na vysokozdvižné vozíky.

Zdroj: Mladá fronta Dnes