Otevřená a všem dostupná databáze povolání spravovaná
Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR

Deváťáci předvedli své dovednosti v klání Univerzální machr

čtvrtek 15. března 2018

Instalatérství, obrábění i technické dovednosti předvedli žáci devátých tříd základních škol v klání Univerzální machr. Vytvořili funkční jeřáby, dopravník na třídění žlutých a červených kostek, válcovnu z lega, hydraulický jeřáb z lepenky. Další týmy na čas...

Instalatérství, obrábění i technické dovednosti předvedli žáci devátých tříd základních škol v klání Univerzální machr. Vytvořili funkční jeřáby, dopravník na třídění žlutých a červených kostek, válcovnu z lega, hydraulický jeřáb z lepenky. Další týmy na čas tvořily prostorový 3D osmiúhelník z trubek nebo prokázaly své dovednosti na soustruhu pro začátečníky. V technické kategorii měli soutěžící za úkol vytvořit některé z výrobních zařízení. "Překvapila nás kreativita, s níž se do práce děti vrhly. Postavily například válcovnu z lega, jeřáby z merkuru, ale i z lepenky jako praktickou ukázku hydraulického ovládání, dopravníkový pás naprogramovaný tak, aby třídil kostky dle barevnosti," vysvětlil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Hlavní cenu v této kategorii získal tříčlenný tým žáků Základní školy Stanisława Hadyny v Bystřici za sestavení a naprogramování funkčního dopravníkového pásu.

V kategorii obráběčů mohli žáci na speciálním soustruhu pro začátečníky vyrobit cokoli dle vlastního nápadu. Nejlépe si podle odborné komise vedl tým ZŠ Dany a Emila Zátopkových v Třinci, jehož členové vytvořili skulpturu.

Hlavní cenu v kategorii instalatérů pak za sestavení prostorového 3D osmiúhelníku či kvádru z trubek na čas získali deváťáci z třinecké ZŠ v Koperníkové ulici. "Všechny kroky, které vedou k posílení zájmu dětí o technické obory, jsou vítané," poukázal ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR Petr Prokop.

Zdroj: Právo